Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 8” Hedge Trimmer is designed to meet the detail trimming needs of landscape maintenance professionals. Compared to a full size hedge trimmer the compact design delivers a lighter weight and one-handed use to make it easier to control in tight access applications. When running into more demanding applications the trimmer has the power to cut ½” branches while also being the fastest cutting in its class for increased application speed and overall productivity. The blade tip guard prevents damage to the property and the blades. The M12 FUEL™ hedge trimmer is fully compatible with 150+ solutions within the M12™ system.
- Increased Control and Access
- Power to Cut 1/2" Branches
- Fastest Cutting
- One Hand Use
- 8" Blade
- Cut Capacity: 1/2"
- Strokes Per Minute: 2,700
- Weight: 2.8 Lbs. (Tool Only)
- POWERSTATE™ Brushless Motor: delivers 2700 SPM delivering the fastest cutting subcompact hedge trimmer.
- REDLITHIUM batteries deliver more work per charge and more work over the life of the battery
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242646418 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section M6 |
| Package Length (in) | 3.86" |
| Package Width (in) | 21.97" |
| Package Height (in) | 5.24" |
| Manufacturer Part Number | 2533-20 |
| Country of Origin | China |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M12™ |
| Blade Gap | 0.5 in |
| Blade Length | 8 in |
| Blade Material | Steel |
| Brushless Motor | Yes |
| Cut Strokes per Minute | 2700 |
| Cutting Capacity | 0.5 in |
| Depth | 20.9 Inches |
| FUEL | Yes |
| Material | Steel |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Single/Double-sided blade | Single-sided |