Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ INSIDER™ Extended Reach Box Ratchet is a new-to-world solution that reinvents the traditional ratchet. The low-profile head design allows sockets & adapters to be inserted directly into the tool. The M12 FUEL™ INSIDER™ delivers UNRIVALED ACCESS and over ¾” shorter head profile size with the socket to reach deep into the engine bay and fit into the tightest spaces. The INSIDER™ delivers the combination of 60 FT-LBS OF MAX TORQUE and 350 RPMs to remove stubborn fasteners and complete more work faster. Mechanics will experience the ULTIMATE VERSATILITY with our provided INSIDER™ Box Ratchet Sockets (8-19, & 21mm), ¼” Hex Bit, ¼” anvil adapter, & 3/8” anvil adapter to tackle any job in the shop. The Box Ratchet 6 Point Sockets are pass through up to 15mm & 9/16” to run nuts on threaded rod and eliminate the frustration of sockets bottoming out. The included M12 REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ CP2.5 Battery is built with a resistant housing, providing increased protection against exposure to common oils, greases, and solvents found in automotive and manufacturing environments. The M12 FUEL™ INSIDER™ Extended Reach Box Ratchet and the M12 REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ CP2.5 Battery are part of the M12™ System, which is fully compatible with over 150 solutions.
- Unrivaled Access with INSIDER™ Box Ratchet Sockets
- Ultimate Versatility to get more jobs done with one tool
- Best combination of speed (350 RPM) & torque (60 ft-lbs) with worlds smallest head size
- Includes 13PC Metric INSIDER™ Box Ratchet Sockets: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21
- Includes 3 INSIDER™ Box Ratchet Adapters: 1/4" Hex, 1/4" Anvil, 3/8" Anvil
- POWERSTATE™ brushless motor delivers maximum power and long motor life
- Can be used manually without engaging the tool’s motor
- Dual LED lights to illuminate work areas
- Extended reach neck for ultimate access and reduce knuckle busting
- Includes (1) M12™ High Output™ 2.5 Ah battery for optimized performance
- On-board battery fuel gauge displays remaining run time
- Extended paddle switch for multiple grip positions
- Sockets can be inserted into both sides of the tool to eliminate the trigger from impeding access
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242850617 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section H4 |
| Package Length (in) | 8.78" |
| Package Width (in) | 15.98" |
| Package Height (in) | 1.37" |
| Manufacturer Part Number | 3050-21 |
| Anvil Size | 1/2 in;3/8 in;1/4 in |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Amp Hour (Ah) | 2.5 |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Red;Metallics |
| Depth | 16 Inches |
| Drive Size | Multiple Drive Size Set |
| Fastening Torque | 60 |
| FUEL | Yes |
| Head Profile | 0.83 in |
| Material | Metal |
| Maximum Torque (ft-lbs) | 60 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Rotations Per Minute Range (RPM) | 0-350 |
| Torque Range | 0 - 60ft-lbs |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 2.7 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 2.3 |
| Country of Origin | Mexico |