Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ Oscillating Multi-Tool generates the fastest 12V cut speed, lowest full-tool vibration, and delivers tool-free blade change for faster accessory changes and no misplaced tools. The POWERSTATE™ brushless motor delivers 10,000 to 20,000 OPM while maintaining its speed under load better than the competition to provide the fastest cuts of any 12V competitor. The vibration-isolating tool design minimizes vibration making cuts more comfortable with less fatigue. REDLINK PLUS™ Intelligence ensures unmatched levels of performance, protection, and compatibility. The M12™ REDLITHIUM™ XC4.0 battery (not included) delivers most work of any 12V battery on the market. The M12 FUEL™ Oscillating Multi-Tool has a 12-setting dial allowing users to adjust the speed to the application, and an integrated LED light for maximum visibility.
Includes:
(1) M12 FUEL Oscillating Multi-Tool
(5) Sanding Sheets
(1) Sanding Pad
(1) Wood Cutting Blade
- Quick tool-free blade change
- Variable Speed Dial to allow users to adjust the speed to the application
- REDLINK PLUS™ intelligence provides optimized performance and overload protection
- Compatible with all M12 batteries
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242547531 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 12.30" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 2.90" |
| Manufacturer Part Number | 2526-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Oscillations Per Minute | 20000 |
| Variable Speed | Yes |
| Color/Finish | Red/Black |
| Material | Plastic |
| Case Included | No |
| Length | 11.22" |
| Net Tool Weight | 2.296 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 2.29 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M12 FUEL Oscillating Multi-Tool; (5) Sanding Sheets; (1) Sanding Pad; (1) Wood Cutting Blade |