Features
Specifications
The next generation of M12 FUEL™ ratchets features a new-to-world capability, allowing users to customize their experience to choose their preferred trigger – whether it’s a button or paddle configuration. This modular trigger cap kit comes with 5 solutions – (1) paddle trigger cap & (4) button trigger caps. Each solution provides a unique benefit tailored to fit different hand sizes & preferences to deliver the best user experience for all users. Additionally, these modular trigger caps will come in an integrated storage container to keep these accessories organized when not in use.
- Modular trigger functionality for customizable comfort
- Fits all hands sizes & user trigger preferences
- (4) button caps & (1) paddle cap included
- Integrated storage for easy access & organization
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Nov 20, 2025 |
| UPC | 045242476091 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 0.87" |
| Package Width (in) | 3.90" |
| Package Height (in) | 5.24" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-3053MTC |
| Height | 6" |
| Length | 0.9" |
| Width | 3.7" |
| Brushless Motor | Yes |
| FUEL™ | No |
| Weight | 0.15 lb |
| ONE-KEY™ Enabled | No |
| Warranty | No Warranty |
| Weight Excluding Battery | 0.15 lb |