Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 1/4" Straight Die Grinder is designed to replace pneumatic die grinders. The die grinder provides users with up to .3 HP performance to outperform pneumatic die grinders by 20%. The M12™ inline die grinder features 3-Mode RPM control and a responsive variable speed trigger providing users with unmatched control with their most common accessories. The cordless die grinder gives users greater access and mobility, eliminating the frustrations of hoses and compressors.
Includes:
(1) M12 FUEL 1/4 Straight Die Grinder
(1) Wrench
(1) Band Saw Blade
- 20% more power than pneumatic
- 0.3 HP motor output
- 3-mode RPM control
- Greater mobility and access
- Optimum performance with 2" accessories
- POWERSTATE™ brushless motor technology
- Part of the M12™ System
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242544370 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I4 |
| Package Length (in) | 3.65" |
| Package Width (in) | 11.15" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 2486-20 |
| Country of Origin | Mexico |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Grinder Type | Die |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Maximum RPM | 20000 RPM |
| Variable Speed | Yes |
| Arbor Size | 0.25" |
| Length | 10" |
| Weight - Battery Installed | 1.6 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 1.2 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | No |
| Housing Material | Reinforced Nylon |
| Color/Finish | Red/Black |
| Product Storage Included | Case |
| Electronic Speed Control | Yes |
| Grinder Switch Type | Paddle |
| Grinding Wheel Included | No |
| Handle Type | Straight |
| Side Handle | No |
| Spindle Lock | Yes |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M12 FUEL 1/4 Straight Die Grinder (2486-20); (1) Wrench; (1) Band Saw Blade |