Features
Specifications
Designed to maximize the cutting performance of the new M12 HACKZALL® reciprocating saw, these blades feature a thin Kerf design that reduces the amount of drag and resistance while cutting, resulting in more cuts per battery charge. Specialized blades are available for a variety of HVAC, electrical, plumbing and maintenance/repair applications. Includes 5 blades.
- Thin Kerf for up to 35% more cuts per charge vs. leading reciprocating saw blades
- Short blade length for cutting in tight locations
- Bi-metal construction for increased tooth durability and long blade life
- Scroll cuts in wood, nail embedded wood, and plastics
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242160310 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 22, Section I4 |
| Package Length (in) | 6.85" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | 49-00-5324 |
| Blade Length | 3.5 in |
| Color Finish | White |
| Depth | 0.8 Inches |
| Material | High Speed Steel |
| Material Application | Metal |
| Number of Teeth | 18 |
| Package Quantity | 5 |
| Teeth Per Inch (TPI) | 18 |
| Country of Origin | United States |