Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE M12 REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC5.0 Battery Pack delivers 25% more power and runs 25% cooler than other Milwaukee M12 REDLITHIUM™ XC battery packs. The increase in power elevates the performance of the entire MILWAUKEE® M12™ system and drives the next breakthrough in M12 FUEL™. The lithium-ion battery delivers fade-free power and runs substantially cooler through demanding applications, allowing you to push your cordless power tools throughout a wide range of applications. Each battery pack is built for heavy-duty use, runs cooler, and performs in climates below 0°F/-18°C. In addition, the M12 REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC5.0 is built with a resistant housing, increasing the protection against exposure to common oils, greases, and solvents found in transportation maintenance and manufacturing environments. The M12 REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC5.0 is fully compatible with 125+ M12™ solutions.
- Delivers 25% more power, runs 25% cooler, & provides 25% more runtime
- Powers all 125+ M12™ cordless solutions
- REDLINK™ intelligence provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery, & charger
- Resistant housing designed to provide increased protection against exposure to common oils, greases, and solvents
- Delivers fade-free power in extreme jobsite conditions
- 3 year warranty
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242615742 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 6.75" |
| Manufacturer Part Number | 48-11-2450 |
| Country of Origin | China |
| Amp-hour | 5.0 Ah |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Battery Package Count | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Color/Finish | Black, Red |
| Compatibility | Milwaukee M12 Tools |
| Housing Material | Plastic |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Weight | 0.95 lbs |
| Battery Charger Included | No |
| Product Storage Included | No Case Included |