Features
Specifications
The Milwaukee infrared temp-gun delivers the clearest screen and faster scanning. With stunning readability indoor & outdoor, this infrared temp-gun provides easier readings for professional, residential, commercial and industrial users in any environment. Simple high/low alert setup makes scanning easier and faster. With a 7-point reinforced frame, fully bumpered nose, and shielded LCD, the Milwaukee infrared temp-gun survives 6 ft drops for superior durability.
- 0.95 fixed emissivity
- 12:1 distance-to-spot ratio measures a 1 ft. spot from 12 ft. way
- Clear button functions, easy setupOvermolded grip for easy handling
- Fully bumpered nose, shielded LCD Survives 6' ft drops
- Hold, Max, Min, Avg, Diff Modes
- Measures surface temperatures -22⁰F to 1022⁰F for use in a variety of applications
- Premium LCD display for clear readings
- User-configurable High/Low Temperature Alert
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242345472 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 10.55" |
| Package Width (in) | 6.90" |
| Package Height (in) | 2.10" |
| Manufacturer Part Number | 2278-20 |
| Battery System | M12™ |
| Depth | 10.55 Inches |
| Display Resolution | 0.1° F (0.1° C) |
| Display Type | LCD |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | China |