Features
Specifications
Downloads
Milwaukee Tool continues to expand its 12-volt lithium-ion system with the introduction of the new M12 variable speed polisher/sander. Optimized to provide the fastest and most precise detail work, the new tool performs the work of two tools in one by easily switching between polishing and sanding modes. Featuring dual-mode control and a variable speed trigger, the M12 polisher/sander delivers increased user control, regardless of the application. A tool-free accessory change allows the user to quickly change between polishing and sanding accessories.
Includes:
(1) M12 Variable Speed Polisher/Sander
(1) 5 PC Accessory Pack Including
(1) 3" Polishing Backing Pad
(1) 2" Sanding Backing Pad
(1) Wool Pad
(1) Yellow Foam Pad
(1) White Foam Pad
(1) Side Handle
- Tool-free accessory change
- Variable speed trigger for perfectly controlled precision
- Industry leading runtime
- Compact design to easily navigate through tough-to-reach areas
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242332434 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 5.10" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 7.10" |
| Manufacturer Part Number | 2438-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Sander Style | Detail |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Variable Speed | Yes |
| Speed (Surface Feet/Orbits Per Minute) | 0-8,300 RPM (Sanding), 0-2,800 RPM (Polishing) |
| Lock-on Switch | Yes |
| Color/Finish | Red/Black |
| Length | 5.1" |
| Width | 2.2" |
| Height | 7.1" |
| Net Tool Weight | 1.58 lbs |
| Dust Collection | No |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | No |
| Energy Star Certified Recharging System | No |
| Case Included | No |
| Product Storage Included | No Case Included |
| CSA Certified | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M12 Variable Speed Polisher/Sander (2438-20); (1) 5 PC Accessory Pack Including: (1) 3" Polishing Backing Pad; (1) 2" Sanding Backing Pad; (1) Wool Pad; (1) Yellow Foam Pad; (1) White Foam Pad; (1) Side Handle |