Features
Specifications
The Milwaukee M12™ 3/8 in. crown stapler delivers a true hand tool replacement. The 2447 is designed to drive a range of 3/8 in. flat crown staples (1/4 in. – 9/16 in.) through an array of materials and substrates. At just 3.0 lbs. and 7.5 in. long the compact design allows for great access into tight spaces and convenient tool belt portability. An easy to squeeze trigger design significantly reduces fatigue associated with traditional hand staplers. Integrated sequential and contact actuation trigger design provides increased productivity and seamless changing between firing modes. The 2447 is compatible with all Milwaukee M12™ batteries, and carries Milwaukee's 5-year limited power tool warranty.
- Adjustable belt hook
- Compatible with all M12™ batteries
- Contact actuation for increase productivity
- Dry fire lockout prevents unintended damage to the work surface
- Fastens a range of 3/8" flat crown staples from 1/4" - 9/16"
- Integrated sequential and contact actuation trigger for easy changing between firing modes
- Power adjustment dial for consistent flush stapling through various materials
- Slotted magazine design for easy staple viewing
- Staple leg locating arrow for accurate staple placement
- Up to 1500 staples per charge on an M12™ REDLITHIUM™ 1.5ah battery
- 5-Year Limited warranty
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242501076 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section N7 |
| Package Length (in) | 9.20" |
| Package Width (in) | 8.05" |
| Package Height (in) | 3.45" |
| Manufacturer Part Number | 2447-20 |
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Red |
| Depth | 7.25 Inches |
| FUEL | No |
| Handle Type | NA |
| Material | Metal |
| Motor Type | Brushed |
| Nailer Type | Stapler |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | Not Applicable |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 3.6 |
| Country of Origin | Vietnam |