Features
Specifications
Downloads
The 2498-25 M12™ 5-tool Combo kit includes the M12™ 3/8 in. drill/driver (2407-20), M12™ 1/4 in. hex impact driver (2462-20), M12™ HACKZALL® reciprocating saw (2420-20), M12™ 3/8 in. ratchet (2457-20) and M12™ LED work light (49-24-0146). The innovative M12 cordless system provides the power and torque required for professional applications, in a size that reaches the tightest and toughest places. Powered by Red Lithium, the M12 cordless lithium-ion system offers unmatched power, speed and tool belt portability.
- Includes (5) M12 tools, (2) 1.5Ah battery packs, charger & bag
- Tools: 3/8 ratchet, drill/driver, impact driver, HACKZALL®, light
- Compatible with M12™ system featuring over 90 tools
- M12 3/8 in. drill driver delivers 250 in. lbs. of torque in a compact light weight design
- M12 ratchet delivers up to 35 ft. lbs. of torque with variable speed metal trigger for greater control
- M12 1/4 in. hex impact driver delivers best-in-class 850 in./lbs. of torque at only 2.3 lbs. and 0-2000 RPM for fast driving
- M12 HACKZALL® reciprocating saw delivers 0-3000 SPM at only 2.6 lbs. and 11 in. for quick cutting in tight spaces
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242532551 |
| Package Length (in) | 4.21" |
| Package Width (in) | 18.90" |
| Package Height (in) | 11.70" |
| Manufacturer Part Number | 2498-25 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric - Cordless |
| Cordless / Corded | Cordless |
| Accessories Included | No |
| Number of Batteries Included | 2 |
| Battery Voltage (V) | 12 |
| Battery Ampere-hour (Ah) | 1.5 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | Yes |
| Color / Finish | Red/Black |
| Keyless / Keyed Blade Change | Keyless |
| Description Of Tools | Drill/Driver, Impact Driver, Reciprocating Saw, Ratchet, LED Work Light |
| Number of Tools Included | 5 |
| Case Included | Yes |
| Product Storage Included | Bag |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) Drill/Driver; (1) Impact Driver; (1) HACKZALL Reciprocating Saw; (1) Ratchet; (1) LED Work Light; (2) Batteries; (1) Charger; (1) Contractor Bag |