Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12™ 600 MCM Cable Cutter Blade produces clean, installation-ready cuts in various cable and wire sizes. This blade features superior geometry so you can cut effortlessly through 600 MCM copper and 750 MCM aluminum, and many smaller and more common wire types. Its design allows for more tight-access cuts. Use with the M12™ 600 MCM Cable Cutter 2472.
- Installation-ready performance: Superior blade geometry delivers clean, round holes
- Tight-access design: Effectively makes cuts in hard-to-reach areas
- Versatile: Cuts large-diameter cable and smaller, more common wire types
- Features superior geometry
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242274741 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07 End Cap |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 48-44-0410 |
| Blade Length | 2.75 in |
| Color Finish | Black |
| Depth | 8 Inches |
| Material | Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |