Features
Specifications
The Milwaukee M12™ cordless 1/4 in. ratchet kit features the best in class power, speed and durability with 30 ft/lbs of torque, 250 RPM, and a 5 year warranty. It is the shortest and most compact cordless ratchet on the market with a compact low profile head design. Weighing at only 1.9 lbs with battery the M12™ 1/4 in. ratchet is designed to fit in tight spaces and small engine bays while reducing user fatigue. The variable speed metal trigger slows for greater control over the task, as well as, increased durability that is able to withstand the jobsite. Additional features include an battery fuel gauge that displays the remaining run time and a built-in LED light illuminates the work surface.
- Built-in LED light: Illuminates work surfaces in dark locations
- On-board fuel gauge: Helps you monitor the charge precisely for less downtime on the job
- Powerful 12-volt motor: Delivers up to 30 ft-lbs of torque
- REDLINK™ Intelligence: Provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- REDLITHIUM™ Battery Technology: Superior pack construction, electronics, and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
- Superior fastening speed: Produces 250 RPM, with variable-speed trigger for greater control
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242257553 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 10.45" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 2.85" |
| Manufacturer Part Number | 2456-20 |
| Anvil Size | 1/4 in |
| Anvil Type | Ball Detent |
| Battery Amp Hour (Ah) | 1.5 |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M12™ |
| Brushless Motor | No |
| Chuck Size | Not Applicable in |
| Chuck Type | Not Applicable |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 10 Inches |
| Fastening Torque | 30 |
| FUEL | No |
| Head Profile | 0.75 in |
| Material | Metal |
| Maximum RPM | 250 |
| Maximum Speed (ft/min) | 250 |
| Maximum Torque (ft-lbs) | 30 |
| Motor Type | Brushed |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Number of Speed Settings | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | Brushed |
| Rotations Per Minute Range (RPM) | 0-250 |
| Torque Range | 0 - 30ft-lbs |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 2.3 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 1.9 |
| Wrench Type | Mid-Torque |
| Country of Origin | Vietnam |