Features
Specifications
Choose the sub-compact ratchet with best-in-class power, speed and durability. The M12™ cordless 3/8 in. lithium-ion ratchet is the ideal tool for auto mechanics, maintenance and repair professionals looking for maximum performance and productivity in a subcompact cordless tool. It utilizes a powerful 12 Volt motor to produce up to 35 ft-lbs of torque and 250 RPM, giving users the power and speed of a pneumatic ratchet without the AirGrip. It’s powered by the M12 REDLITHIUM™ battery pack (sold separately), which delivers more work per charge and more work over pack life than the competitors, as well as best-in-class performance in extreme jobsite conditions. At just 10-3/4 in. long and 1.9 lbs, the ratchet is tool-belt portable, and features a 3/4 in. low-profile head design for work in the tightest of spaces and engine bays. The variable-speed metal trigger and reinforced steel housing provide maximum control and durability with any application.
- Powerful 12 Volt motor: delivers up to 35 ft-lbs of torque
- Superior fastening speed: produces 250 RPM, with variable-speed trigger for greater control
- REDLITHIUM™ Battery Technology: Superior pack construction, electronics, and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
- REDLINK™ Intelligence: provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- On board FUEL gauge: displays remaining run-time
- Built-in LED light: illuminates work area and tight dark spaces
- Reinforced steel housing for added durability and strong cranking forces
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242257560 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 10.50" |
| Package Width (in) | 4.05" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 2457-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless / Corded | Cordless |
| Drive Size | 3/8" |
| Maximum Torque | 35 in-lb |
| Maximum RPM | 250 RPM |
| Length | 10.4" |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | No |
| Energy Star Certified Recharging System | No |
| Net Tool Weight | 1.5 lb |
| Case Included | No |
| CSA Certified | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M12 3/8" Ratchet (2457-20) |