Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12™ Work Light outshines, outlasts and outperforms all other subcompact LED lights on the market. The LED light is 2X brighter than conventional incandescent bulbs and runs up to 2X longer on a single charge. The work light features a 90° rotating head to easily direct the light beam at the desired work areas, while its magnetic back enables hands-free use. The cordless battery powered work light has a sealed aluminum head that provides impact and weather resistance and is backed by a limited lifetime LED warranty, the LEDs never need to be replaced.
- 5 Year Tool Warranty
- 90° rotating head for flexible, focused illumination
- Impact resistant Lens
- IP54 Rated: Water and Dust Resistant
- Limited Lifetime LED warranty
- Magnetic back: Hands Free
- LED Limited Lifetime Warranty: LEDs never need to be replaced
- Part of the M12™ System, featuring 100+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242188604 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I2 |
| Package Length (in) | 9.90" |
| Package Width (in) | 6.55" |
| Package Height (in) | 3.45" |
| Manufacturer Part Number | 49-24-0146 |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery Charging Capabilities | Not Applicable |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Red |
| Depth | 7 Inches |
| Dual-Power | No |
| Material | Plastic |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Package Quantity | 1 |
| PACKOUT Compatible | No |
| Voltage | 12 |
| Country of Origin | China |