Features
Specifications
The M12™ cordless lithium-ion multi-tool offers versatility, power and control to complete problematic jobsite applications. Ideal for remodelers, flooring contractors, maintenance repair technicians and electricians, the cordless multi-tool cuts, grinds, sands and scrapes at odd angles and in areas difficult to work. It’s powered by the M12™ REDLITHIUM battery (sold separately) to deliver up to 25% more runtime than the competition. Use it to make flush or plunge cuts, remove grout, sand and tackle other awkward jobs. The M12 multi-tool operates from 5,000 to 20,000 OPM and allows users to match the speed to the application. The all-metal gear case provides added durability, while the over-molded, ergonomic handle offers extra control. It includes 5 Assorted sanding sheets, a sanding pad and wood cutting blade.
- On-board fuel gauge: Displays remaining runtime
- Powerful motor: Delivers 5,000 to 20,000 OPM
- REDLITHIUM™ Battery Technology: Superior pack construction, electronics, and performance deliver more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
- Variable Speed Dial to Allow Users to Adjust the Speed to the Application
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242239610 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 3.95" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | 2426-20 |
| Badge Branding | Not Applicable |
| Battery Amp Hour (Ah) | 1.5 |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 10.88 Inches |
| FUEL | No |
| Handle Type | NA |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Motor Type | Not Applicable |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | Not Applicable |
| Voltage | 12 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 2.1 |
| Country of Origin | Vietnam |