Features
Specifications
The M12™ plastic pipe shear blade is built to maximize blade life and productivity on the job. It’s steep pierce-point leaves materials clean and burr-free, ready for installation. Made from rust-resistant stainless steel, the blade’s reinforced cutting edge reduces blade chipping for extended durability. The M12™ plastic pipe shear blade is designed to cut PVC, CPVC, ABS, BlazeMaster®, PEX tubing, non-metallic conduit, and rubber hose. Use with the M12™ plastic pipe shear tool (2470).
- Burr-Free Cuts: Razor sharp pierce-point provides clean cuts on a wide range of materials
- Durability: 3mm reinforced stainless steel construction resists rust and extends blade life
- Versatility: Cuts PVC, CPVC, ABS, BlazeMaster®, PEX Tubing, Non-Metallic Conduit, and Rubber Hose
- 2 in. schedule 80 PVC
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242351039 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06 End Cap |
| Package Length (in) | 5.50" |
| Package Width (in) | 5.30" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 48-44-0405 |
| Color Finish | Black |
| Depth | 5.3 Inches |
| Material | Steel |
| Country of Origin | China |