Features
Specifications
Force Logic™ press tools are the smallest, lightest, and most intelligent solution for press connections of copper and steel pipe. Featuring a one-handed, in-line design, the new press tools not only offer the most ergonomic solution for navigating around installed pipes, but also deliver the highest level of press accuracy and reliability available on the market. Utilizing Milwaukee® REDLITHIUM™ electronics, the Force Logic™ press tools monitor the force output to ensure quality connections and provide the user peace of mind by visually indicating both a secure connection and when the tool needs calibration. Featuring the best calibration standard in the industry, the new tools only require service every 40,000 crimps. This allows users up to 4X more connections between services, keeping the tool on the jobsite up to 4X longer than competitive units.
- Designed for one-handed operation in tight spaces
- Force Logic™ technology: monitors force ensuring quality connections and notifies user when tool needs to be serviced
- 40,000 press cycles between calibration means up to 4X the connections between service
- M12™ System: battery powers 40+ other solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242288304 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07 End Cap |
| Package Length (in) | 15.00" |
| Package Width (in) | 21.50" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | 2473-20 |
| Country of Origin | Germany |
| Brand / Model Compatibility | Milwaukee |
| Color / Finish | Red/Black |
| Crimping Size | Multi-Purpose in |
| Crimping Tool Overall Handle Width | 4.000000 in |
| Crimping Tool Overall Length | 14.500000 in |
| Grip | Yes |
| Grip Material | Rubber |
| Tool Material | Durable Plastic/Metal |
| Application | Press Tool |