Features
Specifications
Downloads
The M12™ Radio + Charger is a Bluetooth speaker that delivers unmatched sound for its size. For use on & off the jobsite, Its sleek, integrated design includes a self-centering keyhole and hollow handle for various hanging options and enhanced portability. Built for durability, this jobsite speaker has an IP54 rating for water and debris resistance. When paired with an M12™ CP 2.0 Battery, it provides 10 hours of runtime, and it also features a 12V DC port to charge your M12™ batteries throughout the day.
- 12V DC port for quick, convenient charging of all M12™ batteries
- Various hanging options with the self-centering key hole & hollow handle for pass-through hanging
- Full-range speaker and tweeter deliver clear mids and highs
- Bluetooth 4.2 connectivity & AM/FM radio
- 2.1A USB output delivers fast electronic device charging
- 10 hours of runtime on a CP2.0 REDLITHIUM™ Battery
- IP54 rated for water & debris resistance
- EQ customization-- simply press and hold AM/FM button for treble and bass adjustment
- Radio personalization with 10 total presets available
- Small footprint and concealed features for added durability
- Part of the M12™ System, providing 100+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242545674 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 5.70" |
| Package Width (in) | 5.70" |
| Package Height (in) | 12.20" |
| Manufacturer Part Number | 2951-20 |
| Country of Origin | China |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Batteries Included | No |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | Yes |
| CD Player | No |
| Color/Finish | Red/Black |
| Digital Display | Yes |
| Number of A/V Outputs | 2 |
| Satellite Radio Ready | No |
| Station Presets | 10 Total Presets |
| Weight | 4.19 pounds |
| Weather Resistant | Yes |