SKU: M48112420
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$69.99
Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M12™ REDLITHIUM™ CP2.0 Compact Battery delivers up to 2X more runtime, 20% more power and 2X more recharges than standard lithium-ion batteries. The lithium-ion battery pack features superior pack construction, electronics, and performance giving you more work per charge and more work over pack life than any battery on the market. The rechargeable battery also offers you 2.0 amp-hours of runtime. Each battery pack is durably built for heavy-duty use, runs cooler, and performs in climates below 0°F/-18°C. Its compact, lightweight design allows you to work in tight work spaces and reduces fatigue. Built-in REDLINK™ Intelligence protects the battery from overloads, preventing you from damaging your cordless power tools in heavy-duty situations, while the discharge protection prevents cell damage. An integrated temperature management system and individual cell monitoring help to maximize your battery's life. Switch to MILWAUKEE® REDLITHIUM™ CP2.0 Compact Battery Pack to instantly upgrade the runtime and durability of your Milwaukee® M12™ cordless tools.
- All-weather performance: Delivers fade-free power in extreme jobsite conditions
- Best-in-class construction: Offers long-lasting performance and durability
- REDLINK™ Intelligence: Provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- Versatility: Powers all Milwaukee M12™ cordless power tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242293261 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I1 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 3.50" |
| Package Height (in) | 2.10" |
| Manufacturer Part Number | 48-11-2420 |
| Badge Branding | REDLITHIUM™ |
| Battery Amp Hour (Ah) | 2 |
| Battery Branding | REDLITHIUM™ |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 2.02 Inches |
| Fuel Gauge | No |
| Material | Plastic |
| Oil, Grease, and Solvent Resistant | No |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Level | PWR1 |
| Recharge Time (Rapid Charger) (min) | 30 |
| Recharge Time (Standard Charger) (min) | 43 |
| Recharge Time (Super Charger) (min) | 30 |
| Voltage | 12 |
| Country of Origin | Malaysia |