Features
Specifications
The M12™ REDLITHIUM™ CP2.0 Compact Battery 2-Pack features superior pack construction, electronics, and performance. The rechargeable battery offers you 2.0 amp-hours of runtime. Each battery pack is durably built for heavy-duty use, runs cooler, and performs in climates below 0°F/-18°C. Its compact, lightweight design allows you to work in tight workspaces and reduces fatigue. Built-in REDLINK™ Intelligence protects the battery from overloads, preventing damage to your cordless power tools in heavy-duty situations, while discharge protection safeguards the cell. An integrated temperature management system and individual cell monitoring help to maximize your battery's life. Compatible with all products in the M12™ Cordless tool system, REDLITHIUM™ battery packs will provide unmatched runtime, performance, and durability for the professional tradesman.
- All-weather performance delivers fade-free power in extreme jobsite conditions
- Offers long-lasting performance and durability
- REDLINK™ Intelligence provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery, and charger
- Powers all Milwaukee M12™ cordless power tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Feb 8, 2026 |
| UPC | 045242530847 |
| Package Length (in) | 6.34" |
| Package Width (in) | 2.32" |
| Package Height (in) | 6.54" |
| Manufacturer Part Number | 48-11-2422 |
| Battery System | M12™ |
| Height | 3.35" |
| Length | 2.02" |
| Width | 1.83" |
| Color | Black, Red |
| Weight | 0.45 lb |
| ONE-KEY™ Enabled | No |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |