Features
Specifications
M12 rivet tool 6 in. extension is the perfect solution when setting rivets in recessed positions and with difficult access. The all metal extension is designed to be low profile at only 3/4 in. in diameter, equal to the clearance of the standard outer jaw housing on the 2550.
- Compatible with the M12 rivet tool
- All metal design easily accesses difficult to reach applications
- 3/4 in. diameter ensures equal access as standard nose housing
- Ships with all three metal pieces needed for exchange
- Compatible with 3/32 in., 1/8 in., 5/32 in., and 3/16 in. nose pieces
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242504459 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I4 |
| Package Length (in) | 10.00" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | 48-95-0100 |
| Color Finish | Gray |
| Depth | 6 Inches |
| Material | Metal |
| Country of Origin | China |