Features
Specifications
The MILWAUKEE® M12™ Soldering Iron delivers fast application speeds by reaching operational temperature in under 18 seconds and maintaining an optimized temperature throughout the most demanding applications. The heat indicator utilizes REDLINK™ INTELLEGENCE to notify users when the tool is ready-to-use and safe-to-store, eliminating the guesswork. The 3-stop pivoting head provides unmatched access by allowing users the ability to adapt the tool for the application and solder in more confined spaces. The M12™ Soldering Iron powered by REDLITHIUM™ battery technology delivers up to 40 minutes of run-time on a M12™ Compact Battery Pack.
- Heats Quickly, Maintains Optimized Temperature
- Ready-to-Use & Safe-to-Store Tip Indicator
- 18 Second Heat Up Time
- Green LED Indicates Operating Temperature Reached
- Red LED Indicates Tool is Off and Still Hot
- 3-Stop Pivoting Head: Delivers Unmatched Access
- Tool-Free Tip Change: Easily Switch Between Chisel and Pointed Tips
- LED Work Light
- Compatible with all M12™ Battery Packs
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242509980 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section I3 |
| Package Length (in) | 13.40" |
| Package Width (in) | 10.50" |
| Package Height (in) | 4.95" |
| Manufacturer Part Number | 2488-21 |
| Battery Amp Hour (Ah) | 1.5 |
| Battery System | M12™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 10.06 Inches |
| Material | Plastic |
| Voltage | 12 |
| Country of Origin | Thailand |