Features
Specifications
Downloads
The M12™ Subcompact Brushless 2-Tool Combo Kit features the most compact and lightweight drill and impact driver, providing ultimate access into tight spaces. This kit includes the M12™ Subcompact Brushless 3/8" Drill/Driver, M12™ Subcompact Brushless 1/4" Hex Impact Driver, (2) M12™ REDLITHIUM™ CP2.0 Battery Packs, M12™ Charger, and Contractor Bag. The compact drill is only 5.4" long and under 2 pounds with a battery, allowing for minimal fatigue and excellent control, especially while working overhead or in tight spaces. The brushless motor delivers optimal tool performance at 350 in-lb of torque and up to 1,550 RPM, tackling a wide range of drilling and fastening applications. The drill features premium components, including a 3/8" metal chuck that provides best-in-class durability. The impact driver measures only 4.3" in length and 2.0" in width, allowing for best access in tight spaces and weighing only 1.7 pounds with a battery. The brushless motor technology provides faster driving speeds with 1,100 in-lb of torque and up to 3,000 RPM to increase productivity. An internal metal gearcase delivers robust strength and durability. MILWAUKEE® REDLINK™ Intelligence communicates with the M12™ REDLITHIUM™ batteries to provide optimal performance for the tools. The M12™ Subcompact Brushless 2-Tool Combo Kit is part of the M12™ system, fully compatible with over 150+ solutions.
Includes:
(1) M12™ Subcompact Brushless 3/8” Drill/Driver
(1) M12™ Subcompact Brushless ¼” Hex Impact Driver
(2) M12™ REDLITHIUM™ CP2.0 Battery Packs
(1) M12™ Charger
(1) Contractor Bag
- Subcompact design with superior balance and control
- Drill: Only 5.4" in length / Impact: Only 4.3” in length
- Torque: Drill has 350 in-lb / Impact has 1100 in-lb
- RPMs: Drill provides 0-450 RPM in low & 0-1550 RPM in high / Impact provides variable speed 0 -3,000 RPM
- Weight: Drill is 2 lb with battery / Impact weighs 1.7 lb with battery
- Maximum durability
- REDLINK Intelligence™: Advanced overload protection defends against heavy-duty applications
- REDLITHIUM™ battery delivers more work per charge and more work over pack life than any battery on the market
- 5 year tool warranty, 2 year battery warranty
- On-tool battery fuel gauge
- Part of the M12™ System, featuring over 150+ tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242295005 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section H4 |
| Package Length (in) | 9.29" |
| Package Width (in) | 3.47" |
| Package Height (in) | 14.69" |
| Manufacturer Part Number | 3494-22 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless / Corded | Cordless |
| Accessories Included | No |
| Number of Batteries Included | 2 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Ampere-hour | 2 Ah |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | Yes |
| Energy Star Certified Recharging System | Yes |
| Color / Finish | Red |
| Keyless / Keyed Blade Change | Keyless |
| Description Of Tools | Drill/Driver; Impact Driver |
| Number of Tools Included | 2 |
| Case Included | Yes |
| Product Storage Included | Bag |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M12 Subcompact 3/8" Drill/Driver (3401-20); (1) M12 Subcompact Brushless 1/4" Hex Impact Driver (3450-20); (2) M12 Redlithium CP 2.0AH Battery (48-11-2420); (1) M12 Battery Charger (48-59-2401); (2) Belt Clip; (1) Contractor Bag |
| Chuck Size | 3/8" |
| Maximum Torque | 1100 in-lb |