Features
Specifications
Our 4-Gallon Water Supply Tank Assembly w/ SWITCH TANK™ is an interchangeable tank powered by the M18™ Powered Base w/ SWITCH TANK™ (not included). The water supply tank assembly includes the pump, 10-foot hose, and quick-connect nozzle. The isolated pump, hose, and tank allows you to add on additional tank assemblies for different applications. The 4-Gallon Water Supply Tank Assembly features a dual diaphragm pump for increased durability and longer pump life. The water supply tank also has a wide mouth opening for easier pouring and a strainer that filters debris from getting into the tank.
- Interchangeable Tanks, No Manual Pumping
- Instant, Constant and Adjustable Pressure for Ultimate Control
- Compatible with: M18™ Powered Base w/ SWITCH TANK (3019-20)
- Scale your system with additional tank assemblies
- Transport Handle for Convenient Transport and Storage
- Dual Diaphragm Pump: For Longer Pump Life
- Wide Mouth Opening for Easier Pouring
- Strainer to Filter Debris
- Easy access latches for quick tank swaps
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242250394 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section N4 |
| Package Length (in) | 10.94" |
| Package Width (in) | 15.28" |
| Package Height (in) | 23.54" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-19WS |
| Type | Cordless |
| Capacity | 4 Gallon |
| Style | Backpack Sprayer |
| Includes | Bare Tool |
| Product_line | M18 |