SKU: M294020
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$449.99
Features
Specifications
Our M18™ Brushless Stick Transfer Pump delivers superior filtration for the fastest handheld pumping in trenches, vaults, utility pole holes, and more. Powered by our M18™ battery platform and brushless motor technology, this water pump transfers up to 25 gallons per minute and up to 1000 gallons on (1) M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ HD12.0 battery. Equipped with HYDROPASS™ filter technology, its 360° filter maximizes flow in heavy debris, minimizing downtime caused by clogging. With a 48” submersible reach, this stick transfer pump provides the extension needed to reach water at the bottom of trenches and difficult-to-reach areas. Compatible with a 1-1/4” discharge hose or up to two ¾” standard garden hoses using the included Y-adapter, transfer water farther to the ideal deposit location with a 17ft maximum head height. Our M18™ Brushless Stick Transfer Pump joins the M18™ System of over 275+ solutions and is compatible with all M18™ REDLITHIUM batteries.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242851577 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section H3 |
| Package Length (in) | 34.68" |
| Package Width (in) | 14.09" |
| Package Height (in) | 5.79" |
| Manufacturer Part Number | 2940-20 |
| Type | Cordless |
| Power | 18V |
| Style | Transfer Pump |
| Includes | Bare Tool |
| Product_line | M18 |