Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 30" Hedge Trimmer exceeds the power, performance, and durability needs of the landscape maintenance professional. The POWERSTATE™ Brushless Motor provides users the power to cut up to 1-1/4” branches to complete aggressive cut-backs and allow for faster trimming. This hedge trimmer features a rotating handle, double-sided blades, and clippings sweep attachment, providing you with more control for clean cuts. REDLINK PLUS™ Intelligence offers total system communication between tool and battery for unmatched levels of performance, protection, and productivity. The M18 FUEL™ 30" Cordess Hedge Trimmer is fully compatible with 275+ solutions on the M18™ System.
- POWERSTATE™ Brushless Motor provides Power to Cut 1-1/4" Branches for demanding cut backs & Faster Trimming
- Rotating handle, double-sided blades, and clippings sweep attachment provide more control & clean cuts
- Fully compatible with the M18™ System featuring over 275+ solutions
- 1-1/4” Blade Gap
- 30" doubled-sided dual-sharpened blade set
- 3,200 strokes per minute
- 5 Position rotating handle
- Blade tip guard prevents damage to property and protects blades
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242884360 |
| Package Length (in) | 9.17" |
| Package Width (in) | 9.96" |
| Package Height (in) | 51.61" |
| Manufacturer Part Number | 303421 |
| Country of Origin | Mexico |
| Battery Ampere-hour | 8.0 Ah |
| Battery Recharge Time | 1.38 hrs |
| Battery Voltage | 18V |
| Blade Length | 30" |
| Blade Material | Forged Steel |
| Rechargeable | Yes |
| Blade Action | Dual |
| Color / Finish | Red; Black |
| Cutting Capacity | 1.25" |
| Handle Length | 4.4" |
| Handle Material | Plastic |
| Housing Material | Plastic |
| Includes Dual Batteries | No |
| Battery Quantity Included | 1 |
| Run Time Hours | 1 |
| Rust Resistant | No |
| Weight | 12.20 Pounds |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M18 FUEL 30" Hedge Trimmer; (1) Clippings Sweep; (1) Blade Sheath; (1) M18 REDLITHIUM FORGE 8.0 Ah Battery (48-11-1881), (1) M18/M12 Rapid Charger (48-59-1808) |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses |
| Model Year | 2024 |