SKU: M367020
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$279.99
Features
Specifications
The M18 FUEL™ 4-1/2"/6" Paddle Switch Braking Grinder is the next advancement in power and performance, generating 13A corded power, fastest cutting, and delivering up to 135 cuts per charge. The M18 FUEL™ 4-1/2"/6" Braking Grinder Paddle Switch generates 13A corded power allowing you to complete the toughest grinding and cutting applications, all on the M18™ Cordless System. The POWERSTATE™ brushless motor delivers maximum sustained power and 9,000 RPM to remove material faster and increase productivity. REDLINK PLUS™ Intelligence ensures unmatched levels of performance, protection, and compatibility. The RAPIDSTOP™ brake provides stop times under 2 seconds with an abrasive disc. The M18 FUEL™ 4-1/2"/6" Braking Grinder Paddle Switch includes an electronic clutch for kickback protection, as well as overload protection to maximize motor life. Pair with the M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ XC8.0 Battery Pack for HIGH OUTPUT™ HD12.0 power in a smaller size, and longest life vs. REDLITHIUM™ batteries. The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 4-1/2" / 6" Braking Grinder takes cordless grinders to the next level in performance and runtime.
Includes:
(1) M18 FUEL 4-1/2" / 6" Braking Grinder Paddle Switch
(1) Spanner Wrench
(1) Type 27 Guard
(1) Type 1 Guard
(1) Side Handle
- Delivers 9,000 RPM to provide the power to complete the toughest grinding and cutting applications
- RAPIDSTOP™ brake stops most wheels in less than 2 second
- Electronic clutch for kickback protection
- REDLINK PLUS™ Intelligence is the most advanced system of electronics in the industry, enabling easy communication between batteries and tools
- Overload protection to maximize motor life
- Anti-vibration side handle for reduced user fatigue
- Steamlined handle grip size for increased control and comfort
- Paddle switch design for increased comfort and easy operation in various postions
- 5/8"-11 spindle for use with common grinding accessories
- Compatible with all M18 batteries
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242779970 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H3 |
| Package Length (in) | 4.05" |
| Package Width (in) | 16.85" |
| Package Height (in) | 7.91" |
| Manufacturer Part Number | 3670-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless / Corded | Cordless |
| Grinder Type | Angle |
| Maximum RPM | 9000 |
| Arbor Size | 5/8 -11 UNC |
| Length | 14.75" |
| Housing Material | Glass Filled Nylon, Aluminum |
| Color / Finish | Black, Gray, Red |
| Variable Speed | No |
| Grinder Switch Type | Paddle |
| Side Handle | Yes |
| Product Storage Included | No Case Included |
| Net Tool Weight | 5.3 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 18 V |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | No |
| Wheel Diameter | 6" |
| Handle Type | Barrel Grip |
| Overload Protection | Yes |
| Spindle Lock | Yes |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M18 FUEL 4-1/2" / 6" Braking Grinder Paddle Switch; (1) Spanner Wrench, (1) Type 27 Guard, (1) Type 1 Guard, (1) Side Handle |
| Battery System | M18™ |
| Height | 4.5" |
| Width | 3" |
| Brushless Motor | Yes |
| Material | Glass-Filled Nylon, Aluminum |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| ONE-KEY™ Enabled | No |
| Weight w/ Batteries | 7.7 lb |