Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 1-1/2” Magnetic Drill drills faster than the number one corded competitor, delivers the strongest magnetic hold on 1/4” steel providing a safer drilling environment in this material, and drills up to (76) 13/16” holes per charge. The M18 FUEL™ 1-1/2” Magnetic Drill delivers safer drilling on ¼” steel by providing the industry’s strongest holding force on this material. By utilizing permanent magnets, the magnetic base operates without electricity; ensuring that the magnet does not deactivate if the battery is drained. Equipped with Auto-Stop lift-off detection, power to the motor is automatically cut if excess rotational motion is detected while drilling. Powered by a Milwaukee® POWERSTATE™ Brushless Motor, both drills are faster than their corded counterparts and deliver the same 1-1/2” annular cutter capacity. REDLINK PLUS™ Intelligence is the most advanced electronic system on the market, preventing damage to the tool and battery caused by overloading or overheating. The M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ XC8.0 Battery Packs deliver HIGH OUTPUT™ 12.0 power in a smaller size, high-speed cooling for less downtime in high-demand applications, 35-minute supercharge to 80%, and the longest life vs REDLITHIUM™ batteries. The M18 FUEL™ 1-1/2” Magnetic Drill delivers power and portability for tough drilling applications.
- Auto-Stop Lift Off Detection
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers longer life and higher performance
- REDLINK PLUS intelligence: provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- 1-1/2" Annular Cutter Capacity1/2" Twist Bit Capacity
- 2 Speed Gear Box: 400/690 RPM
- Stroke Length: 5-3/4"
- Motor Head Adjustment: 5-1/8"
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242478835 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section N5 |
| Package Length (in) | 8.50" |
| Package Width (in) | 31.00" |
| Package Height (in) | 22.80" |
| Manufacturer Part Number | 2788-22HD |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Amp Hour (Ah) | 9 |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Type | All Metal |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 13.8 Inches |
| FUEL | Yes |
| Hammer Function | No |
| Material | Forged Steel |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |