Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 1/2" Compact Impact Wrench with Friction Ring is the most compact tool in its class, measuring only 4.8" to offer maximum access in tight spaces. Powered by a POWERSTATE™ brushless motor, it delivers up to 250 ft-lbs of nut-busting torque. For precise control, its 4-mode DRIVE CONTROL™ features tri-LED lighting, AUTO SHUT-OFF™ (limiting torque to 20 ft-lbs for hand-tight fastening), and Bolt Removal Control (decreasing RPM after loosening to prevent fastener drops). Performance and protection are maximized by REDLINK PLUS™ Intelligence electronics. This tool is fully compatible with the M18™ system.
- Compact size provides most access in tight spaces
- Brushless motor delivers up to 250 ft-lbs. of nut-busting torque
- Tri-LEDs deliver high-definition lighting to increase workspace visibility
- 4-mode DRIVE CONTROL™ provides greater control over output speed and power
- Auto shut-off mode prevents overtightening and increases productivity by applying no more than 20 ft-lbs. of torque
- Bolt Removal Mode offers more control after bolt breakaway as RPMs drastically slow down once the bolt is loosened
- Mode 1 RPMs: 0-900; Mode 2 RPMs: 0-1,650; Mode 3 RPMs: 0-2,400; Mode 4 RPMs: 0-2,400
- Mode 1 IPMs: 0-1,000; Mode 2 IPMs: 0-2,400; Mode 3 IPMs: 0-3,500; Mode 4 IPMs: 0-3,500
- REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, overheating, and overdischarge
- Works in up to to 69kV environments
- Compatible with all M18™ batteries & chargers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242568864 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H1 |
| Package Length (in) | 9.50" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 3.70" |
| Manufacturer Part Number | 2855-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Impact Wrench Drive Size | 1/2" |
| Impacts per Minute | 3500 |
| Maximum Torque | 250 ft-lbs |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum RPM | 2400 RPM |
| Length | 4.9" |
| Case Included | No |
| Color/Finish | Red/Black |
| Material | Aluminum |
| Forward/Reverse Rocker Switch | Yes |
| Net Tool Weight | 2.4 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |