Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ ½” High Torque Impact Wrench w/ Friction Ring is the most power-dense impact wrench in its class, provides greater access in tight spaces, and maximizes productivity through faster removal speeds. The POWERSTATE™ Brushless Motor delivers up to 1,100 ft-lbs of Fastening Torque and 1,600 ft-lbs of Nut-Busting Torque when paired with the M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ Batteries, while the compact size at 7.6" in length gives users greater access in tight spaces. The M18 FUEL™ ½” High Torque Impact Wrench w/ Friction Ring maximizes productivity on the jobsite and in the shop by removing stubborn bolts and fasteners faster than cordless competitors. The patented battery isolation system provides a secure battery connection and controls vibration transmitted to the pack. Tri-LEDs surround the anvil to deliver brighter light with fewer shadows. 4-Mode DRIVE CONTROL™ offers greater precision with a range of pre-set RPM and IPM levels, selectable from a single button on the tool. By selecting Mode 4, AUTO SHUT-OFF™ control applies no more than 50 ft-lbs of torque for hand-tight fastening applications to prevent overtightening. Mode 4 also features Bolt Removal Control that delivers users full torque output, then decreases RPMs once the bolt is loosened to prevent fastener drops. The ½” Friction Ring design allows for quick & tool-free socket changes.
- Most Power Dense - Best Combination of Power and Size.
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers up to 1,100 ft-lbs of Fastening Torque & 1,500 ft-lbs of Nut-Busting Torque w/ M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 Battery
- Up to 2" Shorter Length. 7.6" in length provides most access in tight spaces.
- Fastest Removal Speeds. Maximize productivity on the jobsite and in the shop.
- Patented battery isolation system ensures a secure battery connection and controls vibration transmitted to the pack
- Tri-LEDs deliver high definition lighting to increase workspace visibility with less shadows
- 4-Mode DRIVE CONTROL™ provides greater control over output speed and power. Includes auto shut-off and bolt-removal mode
- Bolt removal mode provides maximum nut-busting torque to break fastener free, then slows to 750 RPM for more control when removing fasteners
- AUTO-SHUTOFF™ control prevents over tightening and increases productivity by applying no more than 50 ft-lbs of torque
- Mode 1 IPMs: 0 - 1,300; Mode 2 IPMs: 0 - 2,200; Mode 3 IPMs: 0 - 2,400; Mode 4 IPMs: 0 - 2,400
- Mode 1 RPMs: 0 - 700; Mode 2 RPMs: 0 - 1,300; Mode 3 RPMs: 0 - 2,000; Mode 4 RPMs: FWD: 0 - 900, REV: 0 - 2,000 / 0 - 750
- Friction ring (hog ring) ensures quick and easy socket changes
- M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 Resistant Batteries included provides increased protection against oils, greases, and solvents
- REDLINK PLUS™ Intelligence: Ensures maximum performance and protects from overloads, heating, and over-discharge.
- Compatible with all M18™ batteries & chargers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242601561 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section I1 |
| Package Length (in) | 5.24" |
| Package Width (in) | 15.95" |
| Package Height (in) | 14.69" |
| Manufacturer Part Number | 2967-22 |
| Anvil Size | 1/2 in |
| Anvil Type | Friction Ring |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Amp Hour (Ah) | 5 |
| Battery System | M18™ |
| Chuck Size | Not Applicable in |
| Chuck Type | Not Applicable |
| Depth | 7.6 Inches |
| DRIVE CONTROL | 4-Mode w/ Auto Shut-Off Mode & Bolt Removal Mode |
| Fastening Torque | 1100 |
| FUEL | Yes |
| Impacts Per Minute Range (IPM) | 0 - 2,400 |
| Material | Metal |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Rotations Per Minute Range (RPM) | 0 - 2,000 |
| Voltage | 18 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 7.5 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 5.9 |
| Wrench Type | High Torque |
| Color Finish | Black;Red |
| Country of Origin | Vietnam |