Features
Specifications
Downloads
The M18 FUEL™ 1-3/4" SDS Max Rotary Hammer w/ ONE-KEY™ delivers best-in-class performance, equipping users with productivity and control in demanding applications. This rotary hammer delivers the hardest hitting and fastest drilling, is designed for maximum control, and provides increased productivity without the cords. The POWERSTATE™ Brushless Motor and REDLINK PLUS™ Intelligence deliver 11 ft-lb of impact energy, resulting in the hardest-hitting and fastest drilling SDS Max Hammer in its class. This rotary hammer provides maximum control and an enhanced feature set, including AUTOSTOP™ Enhanced Kickback Control to prevent over-rotation in a bind-up and anti-vibration system to reduce user fatigue. Equipped with VACLINK™, an integrated wireless dust control technology, allows compatible tools and dust extractors or vacuums to connect to each other, providing users the ability to activate the dust extractor or vacuum directly from the tool for increased efficiency on the jobsite. Additionally, this cordless rotary hammer is compatible with ONE-KEY™ to track and manage inventory. The M18 FUEL™ 1-3/4" SDS Max Rotary Hammer w/ ONE-KEY™ delivers the power needed for heavy chipping applications, while eliminating the hassles that come with cords.
- Hardest hitting, fastest drilling
- Designed for maximum control
- POWERSTATE™ brushless motor generates the power to deliver 347 RPM & 2,625 BPM
- REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance and protects from overload, overheating, and overdischarge
- AUTOSTOP™ Enhanced Kickback Control prevents over rotation in a tool bind up
- Anti-vibration system minimizes vibration for maximum comfort
- VACLINK™ Wireless Dust Control allows you to activate a compatible dust extractor directly from the tool
- Multiple speed settings for precision and accuracy
- Forward & reverse capable for ease of use when drilling
- 12-position chisel adjustment allows the user to adjust the bit for operating versatility
- Ergonomic chisel design locks tool on for increased comfort and productivity when chipping
- Hammer-only or rotary hammer modes
- ONE-KEY™ compatible with the ability to track and manage tools for increased productivity and investment protection
- 5 year Limited Warranty
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Feb 12, 2026 |
| UPC | 045242857791 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section S5 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 22.50" |
| Package Height (in) | 15.70" |
| Manufacturer Part Number | 2918-20 |
| Battery System | M18™ |
| FUEL™ | Yes |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| ONE-KEY™ Enabled | Yes |
| Handle Type | Drop Motor |
| VACLINK™ Compatible | Yes |
| Chuck Size | 1-3/4" |
| Chuck Type | SDS Max |
| Weight Excluding Battery | 17.4 lb |
| Weight w/ Batteries | 21.4 lb |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |