Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 1/4” Hex Impact Driver is the most powerful and fastest-driving impact driver, featuring ultimate trigger control. The POWERSTATE™ brushless motor delivers unmatched power for a full range of capabilities to complete the widest variety of applications. Increase productivity on the jobsite with the fastest driving speed of any impact driver without sacrificing power or control. The REDLINK PLUS™ Intelligence delivers ultimate trigger control by providing smooth acceleration for small fasteners to prevent stripping of screws or damaging of materials. MILWAUKEE® M18™ REDLITHIUM™ Battery Packs deliver more work per charge and more work over the life of the pack. Featuring 4-mode drive control provides users with greater control over output speed and power. Self-tapping screw mode is designed to reduce walking when starting self-tapping screws as well as reduce overdriving, breaking, and stripping out screws. This new impact driver also features tri-LED lighting, illuminating the area of work while eliminating shadows. The M18 FUEL 1/4” Hex Impact Driver is part of MILWAUKEE® M18 system which is fully compatible with over 200+ solutions.
- Brushless motor delivers unmatched power for full range of capability
- Fastest driving speed of any impact driver without sacrificing power or control
- Ultimate trigger control provides smooth acceleration for small fasteners to prevent stripping of screws or damaging of materials
- Tri-LED lighting for maximum workspace visibility
- Compact size (4.47") for access in tight spaces
- 4-mode drive control
- 2000 in-lbs of torque & 3900 RPM
- Single-handed bit insertion for ease of use
- All-metal belt clip for portability
- Compatible with all M18™ batteries & chargers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242637867 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H1 |
| Package Length (in) | 9.50" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 3.90" |
| Manufacturer Part Number | 2953-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Drive Size | 1/4" Hex |
| Impacts per Minute | 4400 IPM |
| Maximum Torque | 2000 in-lbs |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum RPM - No Load | 3900 RPM |
| Length | 4.49" |
| Color/Finish | Red/Black |
| Housing Material | Glass-Filled Nylon |
| Reverse | Yes |
| Case Included | No |
| Weight - Battery Installed | 2.55 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 2.24 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage | 18V |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Included Accessories | Belt Cliip |