Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 1-9/16" SDS Max Rotary Hammer is the first to offer an 18V SDS Max cordless solution. By utilizing proprietary M18 FUEL™ technology, the 1-9/16" SDS Max rotary hammer can drill as fast as corded SDS Max rotary hammers, deliver corded durability, and provide over 20 minutes of continuous chipping. The POWERSTATE™ Brushless Motor delivers 5 ft-lbs of impact energy for the more demanding, heavy-duty applications, including dry coring and medium-duty chipping in both concrete block and reinforced concrete. Powered by the M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ XC8.0 battery pack, which delivers up to 5X more run-time, 35% more power, and runs 60% cooler than standard lithium-ion batteries, the 1-9/16" SDS Max Rotary Hammer delivers over 20 minutes of continuous chipping. It also includes REDLINK PLUS™ Intelligence, the most advanced electronic system on the market, to prevent damage to the tool and battery from overloading and overheating. The M18 FUEL™ 1-9/16" SDS Max Rotary Hammer is part of the MILWAUKEE® complete cordless rotary hammer line-up, ranging from Compact SDS Plus to SDS Max, all powered by the M18™ REDLITHIUM™ battery system.
- Milwaukee® POWERSTATE™ Brushless Motor provides more power, more run-time, and longer life.
- REDLINK PLUS™ Electronic Intelligence enables advanced communication between your batteries and tools, allowing for unmatched levels of performance, protection, and productivity.
- The M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ Battery Pack is the most durable pack on the market delivering more run-time, power and longer battery life.
- REDLINK Plus™ intelligence: integrates full-circle communication between the tool, battery and charger to protect from overloading, overheating and over-discharging.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242356768 |
| Package Length (in) | 18.60" |
| Package Width (in) | 11.50" |
| Package Height (in) | 5.40" |
| Manufacturer Part Number | 2717-20 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Blows Per Minute (bpm) | 3000 |
| Blows Per Minute Range (BPM) | 0-3000 |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Size | 1-9/16 in |
| Chuck Type | SDS Max |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 17.9 Inches |
| Dust Extractor Included | No |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Drop Motor |
| Material | Glass Filled Nylon |
| Maximum RPM | 450 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Rotary Hammer Size | 1-9/16 in |
| Switch Type | Trigger |
| Voltage | 18 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 11.74 |
| Country of Origin | China |