Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 15 Gauge Finish Nailer provides peak productivity on the jobsite, delivering unmatched nailing performance without the hassle of a compressor and hose. Leveraging a nitrogen air spring mechanism, the 15 Gauge Finish Nailer consistently sinks nails to the required depth in hard and softwoods while leaving clean nail holes, making for repeatable results and easy filling. The nitrogen air spring mechanism, combined with the Milwaukee POWERSTATE™ brushless motor and REDLINK PLUS™ Intelligence, delivers a pneumatic-like nailing response with zero ramp-up time from nail-to-nail for productive and efficient jobs. This Milwaukee cordless finish nailer features a compact and ergonomic design providing access into tight spaces where nailing is required, while limiting fatigue when using the tool. When paired with an M18™ REDLITHIUM™ CP2.0 battery pack, this finish nail gun fires up to 750 nails per charge and is fully compatible with all M18™ REDLITHIUM batteries. The M18 FUEL™ 15 Gauge Finish Nailer delivers the pneumatic performance that professional carpenters and remodelers demand with finishing nails for trim, crown molding, baseboards, and more with the freedom and convenience of cordless.
- Tool-free depth adjustment
- Tool-free jam-clearing latch
- Sequential and contact actuation firing modes
- Tip storage on magazine
- LED work light for added visibility
- Reversible belt hook
- No gas cartridge
- Adjustable power to nail into hard or soft wood
- Compatible with all 15GA DA style finish nails
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242591923 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section N7 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 15.08" |
| Package Height (in) | 14.68" |
| Manufacturer Part Number | 2839-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Nailer/Stapler Design | Nailer |
| Nailer/Stapler Power | Cordless |
| Adjustable Depth Setting | Yes (Tools Not Required) |
| Maximum Fastener Length | 2.5" |
| Minimum Fastener Length | 1.25" |
| Fastener Gauge Range | 15 |
| Fastener Format | Strip |
| Magazine Angle | 34° |
| Nails per Battery Charge | 750 |
| Magazine Capacity | 110 |
| Length | 12.75" |
| Height | 12.6" |
| Width | 5.9" |
| Net Tool Weight | 6.6 lbs |
| Weight - Battery Installed | 7.5 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 6.6 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | No |
| Integrated Work Light | Yes |
| Housing Material | Glass Filled Nylon |
| Color / Finish | Red/Black |
| Case Included | No |
| Additional Contents | (1) 15 Gauge Finish Nailer |
| ANSI Safety Listing | No |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |