Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 21" Self-Propelled Dual Battery Mower Kit is designed for landscape professionals, providing the best quality in mulching, bagging, and side discharge with its optimized steel deck and high blade speed. The POWERSTATE™ Brushless Motor delivers more max torque than a 200cc gas engine, while REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance and protection. Operating on two M18™ REDLITHIUM™ Batteries (two HD12.0 batteries included), it offers up to 60 minutes of runtime, allowing up to 1/2 acre of cutting. The mower also features instant throttle response in under 1 second, variable speed self-propulsion (0-4 MPH) with Active Speed Management, a 3-in-1 grass management system, single point height adjustment, and vertical storage. It is fully compatible with the M18™ System.
Includes:
(1) M18 FUEL Mower
(2) M18 REDLITHIUM HIGH OUTPUT HD12.0 Battery Packs
(1) M18 Dual Bay Simultaneous Rapid Charger
(1) Mulch Plug
(1) Grass Bag
(1) Rear Side Discharge Chute
- Steel deck with 21" cut capacity
- Active speed management from 0 - 4 MPH
- Height adjustment offers 7 positions with a 1" - 4" height range
- 3-in-1 grass management: mulch, bag, and rear side discharge
- High lift mode delivers higher blade speed for superior air flow and increased lift
- LED lights allow for 180° visibility in low light scenarios
- Folding handles with vertical storage allows for compact storage
- 2 deck handles deliver grasping points for lifting mower in storage and transport
- Ergonomic handle with recessed bail bar design
- No pull start, no engine maintenance, low noise, no emissions, less vibration
- Part of the M18™ system, fully compatible with 200+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242586172 |
| Store Location (Lititz, PA) | In Warehouse, see sales associate |
| Package Length (in) | 40.00" |
| Package Width (in) | 23.00" |
| Package Height (in) | 18.90" |
| Manufacturer Part Number | 2823-22HD |
| Country of Origin | Vietnam |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Color/Finish | Red/Gray/Black |
| Cutting Width | 21" |
| Discharge Location | Side |
| Mower Deck Width | 21" |
| Mulching Capability | Yes |
| Number of Cutting Positions | 7 |
| Push Mower Drive Type | Rear Wheel Drive |
| Push Mower Transmission Type | Self-Propelled |
| Front Wheel Size | 8.0 |
| Rear Wheel Size | 10.0 |
| Self Propelled | Yes |
| Bag Kit Included | Yes |
| Battery Ampere-hour | 12.0 Ah |
| Milliamp-Hour | 12000 mAh |
| Battery Recharge Time | 2.16 hrs |
| Battery Voltage | 18V |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Quantity Included | 2 |
| Blade Length | 21" |
| Height Adjustment | 7 Position |
| Mower Power Type | Electric |
| Rear Turf Wheels | No |
| Single-Level Height Adjustment | Yes |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Recommended Safety Equipment | Ear Protection |
| Package Contents | (1) M18 FUEL Mower (2823-20); (2) M18 REDLITHIUM HIGH OUTPUT HD12.0 Battery Packs (48-11-1812); (1) M18 Dual Bay Simultaneous Rapid Charger; (1) Mulch Plug; (1) Grass Bag (1) Rear Side Discharge Chute |