SKU: M285420
| Location: Aisle 23, Section H2
$249.99
6 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
The MILWAUKEE M18 FUEL™ 3/8" Compact Impact Wrench with Friction Ring is the most compact wrench in its class, measuring only 4.8 inches in length. Its POWERSTATE™ brushless motor delivers up to 250 ft-lbs of nut-busting torque, providing access and power for stubborn fasteners in tight spaces. Precision is managed through the 4-Mode DRIVE CONTROL™, which includes tri-LED lighting for visibility. Mode 4 specifically offers both AUTO SHUT-OFF™ (applying no more than 20 ft-lbs for hand-tight fastening) and Bolt Removal Control (decreasing RPM after loosening to prevent fastener drops). The tool is protected and performance is maximized by REDLINK PLUS™ Intelligence electronics. It is fully compatible with the M18™ system (battery sold separately).
- Compact size provides most access in tight spaces
- Brushless motor delivers up to 250 ft-lbs. of nut-busting torque
- Tri-LEDs deliver high-definition lighting to increase workspace visibility
- 4-mode DRIVE CONTROL™ provides greater control over output speed and power
- Includes auto shut-off mode, which prevents overtightening and increases productivity by applying no more than 20 ft-lbs. of torque
- Bolt-removal mode offers more control after bolt breakaway as RPMs drastically slow down once the bolt is loosened
- Mode 1 RPMs: 0-800; Mode 2 RPMs: 0-1,650; Mode 3 RPMs: 0-2,400; Mode 4 RPMs: 0-2,400
- Mode 1 IPMs: 0-1,000; Mode 2 IPMs: 0-2,400; Mode 3 IPMs: 0-3,500; Mode 4 IPMs: 0-3,500
- REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating, and overdischarge
- Works in up to to 69kV environments
- Compatible with all M18™ batteries & chargers
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242568819 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H2 |
| Package Length (in) | 5.90" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 9.40" |
| Manufacturer Part Number | 2854-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Impact Wrench Drive Size | 3/8" |
| Impacts per Minute | 3500 IPM |
| Maximum Torque | 250 ft-lbs |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum RPM | 2400 |
| Length | 4.8" |
| Case Included | No |
| Color/Finish | Red/Black |
| Material | Aluminum |
| Forward/Reverse Rocker Switch | Yes |
| Net Tool Weight | 2.4 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |