Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 4 ft Concrete Pencil Vibrator generates up to 1.8 peak HP, with no setup and the ability to consolidate 20 yds³ of concrete per charge. The M18 FUEL™ 4 ft Concrete Pencil Vibrator generates 1.8 Peak HP, which is three times more powerful than competitive cordless pencil vibrators for concrete, all on the M18™ Cordless System. The POWERSTATE™ Brushless Motor delivers maximum sustained power and 12,500 VPM for optimal consolidation with a variable speed trigger. REDLINK PLUS™ Intelligence ensures unmatched levels of performance and protection. The M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC6.0 Batteries (not included) deliver 50% more power while running 50% cooler than M18™ REDLITHIUM™ XC Batteries and are compatible with 200+ tools in the M18™ System.
- Generates 1.8 Peak HP
- Consolidate up to 20 cubic yards per charge with HIGH OUTPUT™ 6.0 Battery Pack
- No extension cords: easier set up and transportation, eliminates trip hazards
- POWERSTATE™ Brushless Motor: delivers consistent 12,500 VPM for optimal consolidation
- REDLINK PLUS™ Intelligence: Most advanced system of electronics in the industry, enabling communication between batteries and tools, allowing for unmatched levels of performance and protection.
- REDLITHIUM™ Battery Pack: Superior pack construction, electronics, and performance deliver more work per charge and more work over pack lifespan than any battery on the market.
- Square head design delivers greater amplitude for increased productivity compared to round heads
- Generates up to 3 times more power than comparable cordless pencil concrete vibrators
- Variable speed trigger for maximum control
- Part of the M18™ system, featuring over 200+ solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242615568 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section S5 |
| Package Length (in) | 4.50" |
| Package Width (in) | 8.50" |
| Package Height (in) | 58.50" |
| Manufacturer Part Number | 2910-20 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 57 Inches |
| FUEL | Yes |
| Material | Reinforced Nylon |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Quick Connect Shaft Attachment | No |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | Mexico |