Features
Specifications
Downloads
The Milwaukee M18 FUEL 5-Tool Combo Kit delivers users the most advanced 18-volt cordless drilling, fastening, and cutting technology in the industry. This Milwaukee 5-Tool Combo Kit features five M18 FUEL 18-volt lithium-ion brushless cordless tools including a 1/2" Hammer Drill, 1/4" Impact Driver, SAWZALL Reciprocating Saw, 6-1/2" Circular Saw, and LED Work Light. M18 FUEL is fully compatible with the Milwaukee 18-volt cordless system, featuring over 250 solutions. M18 FUEL features the most advanced cordless technology in the industry a POWERSTATE Brushless Motor, REDLINK PLUS Intelligence, and REDLITHIUM Battery Technology, resulting in longer motor life, longer runtime, and more power.
Includes:
(1) Hammer Drill/Driver
(1) Impact Driver
(1) SAWZALL Reciprocating Saw
(1) 6-1/2" Circular Saw
(1) LED Work Light
(2) Batteries
(1) Battery Charger
(1) Contractor Bag
(1) Side Handle
(2) Belt Clips
(1) Circular Saw Blade
(1) Blade Wrench
- Hammer drill is only 6.9" in length for access into tight spaces and reduced fatigue
- Drill has Auto-Stop feature to prevent from overrotation in a bindup for enhanced safety
- Impact driver has tri-LED lighting for maximum workspace visibility
- Impact driver applies ultimate user control by providing smooth acceleration for small fasteners to prevent stripping of screws or damaging of materials
- Reciprocating saw's 1-1/4" stroke length removes more material with each stroke
- Circular saw has a POWERSTATE brushless motor which outpowers all other 18-volt cordless circular saws and provides up to 3x longer tool life
- M18 cordless LED work light has more than 600x the life of conventional incandescent bulbs
- REDLITHIUM XC 5.0 Ah battery packs deliver more work per charge than competitors
- REDLINK PLUS intelligence ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery
- Compatible with all M18 batteries & tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242637768 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section I3 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 19.50" |
| Package Height (in) | 14.20" |
| Manufacturer Part Number | 3697-25 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Accessories Included | Yes |
| Number of Batteries Included | 2 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Ampere-hour | 5.0 Ah |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | Yes |
| Color/Finish | Black, Red |
| Keyless/Keyed Blade Change | Keyless |
| Description Of Tools | Hammer Drill, Impact Driver, Reciprocating Saw, Circular Saw, Work Light |
| Number of Tools Included | 5 |
| Case Included | Yes |
| Product Storage Included | Bag |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M18 FUEL Hammer Drill (2904-20); (1) M18 FUEL 1/4" Hex Impact Driver (2953-20); (1) Gen 2 M18 FUEL Sawzall (2821-20); (1) M18 FUEL 6-1/2" Circular Saw (2730-20); (1) M18 Work Light (2735-20); (2) M18 XC5.0 Battery (48-11-1850); M18 & M12 Charger (48-59-1812); Bag |
| Blade Size | 6.5" |
| Chuck Size | 1/4" Hex |