SKU: M278520
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$349.99
Features
Specifications
The M18 FUEL™ 7 in. / 9 in. Large angle grinder is the world's first 18 V large angle grinder generating the power of a 15 A corded large angle grinder, is up to 2 lbs lighter, and has 9 in. grinding capacity. Providing high performance, advanced ergonomics & legendary durability, this grinder is designed to complete the toughest grinding, surface preparation, and cutting applications with any 7 in. to 9 in. accessory. The POWERSTATE™ brushless motor provides 6,600 RPM and higher speeds under load for corded grinding/cutting performance. REDLINK Plus™ intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge. The M18 REDLITHIUM HIGH OUTPUT™ HD12.0 battery (sold separately) delivers unmatched run-time in all applications. Tool-free accessory changes using the FIXTEC nut and guard adjustments mean less downtime during work.
- Delivers the power of 15 Amp corded large angle grinder
- Tool free accessory changes and guard adjustments
- Fully compatible with the M18™ system, featuring over 200+ tools
- POWERSTATE brushless motor: purposely built for the M18 FUEL 7 in./9 in. L angle grinder to generate the power and performance of a 15 Amp corded large angle grinder
- REDLINK PLUS intelligence: ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery during heavy applications while still maintaining compatibility across the entire M18 system
- REDLITHIUM high output HD12.0 battery pack: provides 50% more power and runs 50% cooler versus standard REDLITHIUM HD packs, superior pack construction provides the industry ft. s best protection against jobsite conditions
- 100% tool free: make all accessory changes and guard adjustments without a wrench for increased productivity
- Metal housing and gearing system providing legendary durability
- Dual action trigger: eliminating accidental trigger actuation
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242501502 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H3 |
| Package Length (in) | 20.10" |
| Package Width (in) | 11.70" |
| Package Height (in) | 4.30" |
| Manufacturer Part Number | 2785-20 |
| Arbor Hole Diameter | Yes |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Brake | No |
| Brushless Motor | Yes |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 22.31 Inches |
| FUEL | Yes |
| Material | Metal |
| Maximum RPM | 6600 |
| Motor Type | Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Voltage | 18 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 11.95 |
| Country of Origin | Vietnam |