SKU: M298220
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$499.99
Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 8” Metal Cutting Circular Saw generates 15A corded power, faster cuts than corded circular saws, and delivers up to 120’ of cutting corrugated decking per charge with a POWERSTATE™ Brushless Motor. REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance, and protection from overload, overheating and over-discharge. The M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ XC8.0 battery (not included) delivers 50% more power and runs 50% cooler than M18™ REDLITHIUM™ XC Batteries while still being fully compatible across the M18™ platform. With a cut capacity of 2-9/16” for demanding applications, this Milwaukee performs at a larger capacity than any previous cordless metal cutting circular saws.
- POWERSTATE™ Brushless Motor: Purposely built for the M18 FUEL™ 8" Metal Cutting Circular Saw to generate the power and performance of a 15A Corded Metal Cutting Circular Saw
- REDLINK PLUS™ Intelligence: Most advanced system of electronics in the industry, enabling communication between batteries and tools, allowing for unmatched levels of performance, protection, and compatibility.
- REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ Battery Pack (Not Included): Provides 50% more power and runs 50% cooler versus standard REDLITHIUM Battery. Superior pack construction, electronics and performance deliver more work per charge and more work over pack lifespan than any battery on the market.
- Blade Cut Capacity: 2-9/16"
- Onboard Chip Collection
- Overload Indicator Light
- Dual action trigger: eliminating accidental trigger actuation
- Electric Blade Brake
- Cuts 120' of Decking Per Charge
- Adjustable Depth
- 5-Year Limited Warranty
- Compatible with all M18™ batteries
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242566266 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H4 |
| Package Length (in) | 11.60" |
| Package Width (in) | 17.15" |
| Package Height (in) | 11.35" |
| Manufacturer Part Number | 2982-20 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M18™ |
| Color Finish | Black;Red;Silver |
| Depth | 15.5 Inches |
| FUEL | Yes |
| Material | Metal |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Voltage | 18 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 12.1 |
| Saw Blade Diameter | 8 |
| Country of Origin | China |