SKU: M278622HD
| Location: Aisle 28, Section S5
$1,099.99
7 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Our M18 FUEL™ 9" Cut-Off Saw w/ ONE KEY™ Kit is an extremely versatile solution for cutting a large variety of materials. The cordless cut off saw runs on our MILWAUKEE® M18™ REDLITHIUM™ batteries instead of using gas like most traditional cut off saws. The cut off saw delivers you with the Power To Cut Reinforced Concrete as well as a large variety of other metal and masonry materials. It delivers this performance while still being Up To 50% Lighter Than Gas demo saws that are in the market today. By utilizing our M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ HD12.0 Batteries, the saw also ensures you will experience No Gas Headaches. The concrete cutting saw produces no fumes so you can use it indoors. It also starts up instantly, eliminates your need to mix gas and oil, and there is no gas engine maintenance. The M18 FUEL™ 9" Cut-Off Saw also has ONE-KEY™ integrated so you can wirelessly connect the tool with your smartphone to track and manage the tool. In addition to the tool, this kit includes two M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ HD12.0 Batteries and an M18™/M12™ Rapid Charger.
- Power To Cut Reinforced Concrete
- No Gas Headaches
- Up To 50% Lighter
- Cut Depth: 3.4"
- Blade Diameter: 9"
- RPM: 6,600
- Blade Arbor: 7/8"
- Onboard Water Connection: Quick Connect
- Load Indicator Light
- Weight (Bare Tool): 10.6 lbs
- RAPIDSTOP™ Blade Brake
- ONE-KEY™ Compatible: Ability to Customize, Track and Manage tools for increased productivity and investment protection
- Fully Adjustable Guard
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242542550 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section S5 |
| Package Length (in) | 12.10" |
| Package Width (in) | 26.80" |
| Package Height (in) | 14.60" |
| Manufacturer Part Number | 2786-22HD |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery System | M18™ |
| Blade Diameter | 9 in |
| Brushless Motor | Yes |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 26.1 Inches |
| FUEL | Yes |
| Material | Metal |
| Maximum RPM | 6600 |
| Maximum Speed (ft/min) | 6600 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| ONE-KEY Enabled | Yes |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Voltage | 18 |
| Country of Origin | China |