SKU: M2737B20
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$229.99
Features
Specifications
The M18™ FUEL™ barrel grip jig saw combines power, blade speed and precision, to provide the highest quality cuts in a wide variety of materials. The M18™ FUEL™ D-handle jig saw leverages the POWERSTATE brushless motor and REDLINK Plus™ intelligence to provide higher blade speed than corded jig saws at 3500 strokes per minute for clean controlled cuts with minimized chipping or bucking. Leveraging the M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 battery the M18™ FUEL™ D-handle jig saw provides up to 105 linear feet of cutting in 3/4 in. laminated particle board, delivering all day productivity with less trips to the charger. The saw features tool-less blade change, tool free bevel adjust with pin detent at 0°; 15°; 30°; and 45° as well as an LED light and on/off blower to keep the cut line visible while cutting.
- 4 position orbital cutting provides versatility for application specific cutting
- Accepts T-Shank jig saw blades
- Ambidextrous switches on the left and right sides provide easy access to power the tool on or off from multiple hand positions
- Compatible with over 150+ tools on the M18™ Platform
- Features 6 speed settings 0-3500 strokes per minute and an auto-control start feature that starts slow and ramps to full speed when the electronics detect that the blade is in material
- Hex key on-board for quick bevel changes.
- Includes dust cover and dust extraction tube
- LED light illuminates the cut line
- On/Off cut line blower keeps the cut line clear of debris, and allows user to turn off blower when using dust extraction
- Positive stops at 0°, 15°, 30° and 45° ensure accurate bevel angles.
- POWERSTATE brushless motor: Increased SPM and the power to cut hard materials, including hardwoods and metals
- Provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- REDLITHIUM™ battery technology: superior pack construction, electronics and performance deliver more work per charge and more work over pack life than nay battery on the market
- REDLINK™ plus intelligence: the most advanced system of cordless power tool electronics; provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242515363 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H1 |
| Package Length (in) | 15.10" |
| Package Width (in) | 8.40" |
| Package Height (in) | 4.80" |
| Manufacturer Part Number | 2737B-20 |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Amp Hour (Ah) | 5 |
| Battery Charger Input Voltage | 120 |
| Battery System | M18™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 11.7 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Barrel Grip |
| Material | Metal |
| Motor Type | Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Speed Control | Variable |
| Voltage | 18 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 6.23 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 4.59 |
| Country of Origin | Vietnam |