Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ Compact Router delivers the power, speed, and accurate depth adjustments needed for clean, accurate cuts across various materials. Powered by a POWERSTATE™ brushless motor and REDLINK PLUS™ electronics, it provides the performance of a corded 1.25 HP trim router with up to 31,000 RPM. When paired with an M18™ REDLITHIUM™ XC5.0 battery, the router delivers all-day runtime, cutting up to 250 ft of 3/8" roundovers in red oak. The tool features a variable-speed dial (10,000 to 31,000 RPM) and both a micro-adjust dial and macro-adjust button for fast, highly accurate depth adjustments. It is built with a sturdy 4" sub-base plate and dual-LED lights, and is also compatible with a plunge base and an offset base (sold separately).
Includes:
(1) M18 FUEL Compact Router Console
(1) Fixed Base
(1) 1/4" Collet; 4" Round Sub-Base Plate
(1) 5-3/4" Template Sub-Base Plate
(1) Dust Shroud
(1) Straight Edge Guide
(1) 11/16" Collet Wrench
(1) 7/16" Spindle Wrench
- Fast accurate adjustments for precise applications
- REDLINK Plus™ intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, overheating, and overdischarge
- REDLITHIUM™ battery pack delivers more work per charge and has a longer life
- Variable speed dial ranges between 10,000 and 31,000 RPM, providing precise control for clean edges and details
- Macro-adjust button allows for quick and easy adjustments within a 1.5" range
- Fine-adjustment screw allows for precise adjustments beyond 1/64" increments
- Tool-free spindle lock provides easy bit changes with one 11/16" collet wrench
- Accepts 1/4" shank router bits
- LED light illuminates the cut surface
- Part of the M18™ system, with over 200+ cordless solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242541010 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H1 |
| Package Length (in) | 7.70" |
| Package Width (in) | 5.40" |
| Package Height (in) | 6.60" |
| Manufacturer Part Number | 2723-20 |
| Country of Origin | Mexico |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Router Base Type | Plunge |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Maximum RPM | 31000 RPM |
| Variable Speed | Yes |
| Electronic Speed Control | No |
| Horsepower | 1.25 hp |
| Primary Collet Size | 1/4" |
| Secondary Collet Size | 1/4" |
| Depth Capacity | 1.5" |
| Depth Adjustment | Yes |
| Adjustable Depth Stops | No |
| Plunge Lock Control | No |
| Lock-on Switch | Yes |
| Spindle Lock | Yes |
| Net Tool Weight | 2.95 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Battery Voltage | 12V |
| Charger Included | No |
| Housing Material | Reinforced Nylon |
| Color/Finish | Red/Black |
| Dust Collection | Yes |
| Fence Included | No |
| Product Storage Included | No Case Included |
| Package Contents | (1) 2723-20 M18 FUEL Compact Router Console; (1) Fixed Base; (1) 1/4" Collet; 4" Round Sub-base Plate; (1) 5-3/4" Template Sub-base plate; (1) Dust Shroud; (1) Straight Edge Guide; (1) 11/16" collet wrench; (1) 7/16" Spindle wrench |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |