Features
Specifications
Downloads
The M18 FUEL™ Drywall Screw Gun delivers performance superior to corded models, driven by a POWERSTATE™ brushless motor that spins at 4,500 RPM for unmatched productivity. Featuring REDLINK Plus™ intelligence, the integrated Auto-Start functionality automatically engages the motor upon contact with the drywall. This innovation provides a quieter work environment, up to 3X longer runtime compared to other cordless competitors, and, when paired with REDLITHIUM™ 5.0 Ah batteries, achieves an industry-leading runtime of up to 64 sheets on a single charge. Furthermore, the M18 FUEL™ Drywall Screw Gun offers the superior balance and weight that professionals require for comfortable, all-day use.
Includes: M18 FUEL Drywall Screw Gun, belt clip, & PR2 bit
- Brushless motor delivers 4,500 RPM's for maximum productivity
- Auto-Start mode causes the motor to automatically start on contact with drywall, resulting in less noise between screws and 3x longer run time
- REDLITHIUM 5.0 Ah battery delivers 64 sheets per charge & the 2.0 Ah delivers 27 sheets per charge
- Ergonomically designed to be lightweight, balanced, and comfortable for continuous use
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242479146 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H1 |
| Package Length (in) | 11.45" |
| Package Width (in) | 9.45" |
| Package Height (in) | 3.95" |
| Manufacturer Part Number | 2866-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Maximum RPM | 4500 RPM |
| Chuck Design | Keyless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Size | Battery Packs |
| Charger Included | No |
| Net Tool Weight | 2.5 lbs |
| Case Included | No |
| Color/Finish | Red/Black |
| Housing Material | Glass Filled Nylon |
| Reverse | Yes |
| Variable Speed | No |
| Switch Type | Trigger |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M18 FUEL Drywall Screw Gun (2866-20); (1) Belt Clip; (1) PR2 Bit |