Includes:
(1) M18 FUEL™ 9 Gallon Dual Battery Dust Extractor w/ PACKOUT™ Compatibility and VACLINK™(0888-20)
(2) M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ HD12.0 Battery Pack(48-11-1813)
(1) M18™ Dual Bay Simultaneous Super Charger(48-59-1815)
(1) VACLINK™ Wireless Dust Control Remote(0951-20)
(1) 10' Accessory Hose(49-90-1973)
(1) Fleece Dust Bag
(1) Power Tool Adapter
(1) Table Saw Adapter
- Automatic Filter Cleaning Delivers Highest Sustained Air Flow
- Versatile Power for All Day Productivity with Corded and Cordless Capabilities
- VACLINK™ Wireless Dust Control: Ability to Activate Dust Extractor via Compatible Tool or Remote
- POWERSTATE™ Brushless Motor Delivers 125 CFM When Utilizing (2) M18™ Batteries and 175 CFM When the Unit is Plugged In
- OSHA Table 1 Compliant: Utilizes (2) Certified HEPA Filters, Capturing 99.97% of All Particles Greater Than 0.3 Microns
- MAX POWER MODE Delivers up to 41 Minutes of Continuous Cleaning Time and up to 78 Minutes on MAX RUN-TIME MODE on (2) M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ HD12.0 Battery Packs
- Gain High-Speed Cooling for Less Downtime & 35min Supercharging to 80% When You Pair the M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ HD12.0 Battery Pack & M18 Dual Bay Simultaneous Super Charger
- (2) M18™ Batteries Required for Operation
- Low Flow Indicator Communicates If Air Flow Drops Below Optimal Performance Level
- Capable of Wet and Dry Clean Up
- 10’ Anti-Static Hose with 36mm Hose Diameter
- Modular Connectivity with ALL PACKOUT™ Components
- ONE-KEY™ Compatible: Ability to Track and Manage Tools
- REDLINK PLUS™ Intelligence: Most Advanced System of Electronics in the Industry, Enabling Communication Between Batteries and Tools, Allowing for Unmatched Levels of Performance, Protection, and Compatibility
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242530090 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section M1 |
| Package Length (in) | 20.28" |
| Package Width (in) | 30.71" |
| Package Height (in) | 23.78" |
| Manufacturer Part Number | 0888-22HD |
| Air Volume (CFM) | 175 |
| Bag Capacity (ft³) | 1.20 |
| Length | 27.70 Inches |
| Width | 16.70 Inches |
| Height | 19.00 Inches |
| Weight | 40.50 Pounds |
| HEPA Filter | Yes |
| Horsepower (hp) | 6.5 |
| Housing Material | Plastic |
| Color / Finish | Red |
| Decibel Rating (dB) | 90 |
| Motor Type | Brushless |
| Automatic Shut-Off | No |
| Package Contents | (1) M18 FUEL™ 9 Gallon Dual Battery Dust Extractor w/ PACKOUT™ Compatibility and VACLINK™ (0888-20); (2) M18 REDLITHIUM FORGE High Output HD12.0 Batteries (48-11-1813); (1) Dual Bay Simultaneous Super Charger (48-59-1802); (2) HEPA Filters (49-90-1968); (1) 10ft Antistatic Hose (49-90-1973); (1) VACLINK Wireless Dust Control Remote (0951-20); (1) Fleece Dust Bag, (1) Power Tool Adapter, (1) Table Saw Adapter |
| Filter Type | HEPA |
| Tank Capacity | 9 Gal |
| Air Flow | 175 CFM |
| Power Source | Cordless |
| Material Composition | Molded Plastic |
| Fuel | Yes |
| Battery System | M18 |