Features
Specifications
Downloads
The MILWAUKEE M18 FUEL™ HATCHET™ 8" Pruning Saw delivers increased control & access, has the power to cut hardwoods, and is the fastest-cutting pruning saw. This pruning saw is designed to meet the ergonomic, performance, and durability needs of the professional arborist, landscape maintenance professional, and power utility linemen. Weighing less than 5 pounds without a battery and featuring a compact design, the cordless pruning saw provides increased control and maneuverability in tight access areas. The POWERSTATE™ brushless motor maintains speed under heavy loads without bogging down to complete demanding cuts. The REDLINK PLUS™ Intelligence enables full-circle communication between the tool and battery, allowing for unmatched performance, protection, and productivity levels. M18 FUEL™ technology enables the saw to reach full throttle in under 1 second and a variable speed trigger for ultimate control over the power range. This pruning saw features a lanyard loop, full house chain, easy access chain tensioner, automatic oiler, metal bucking spikes, onboard scrench storage, lanyard loop, and a climbing scabbard. The M18 FUEL™ HATCHET™ 8" Pruning Saw is fully compatible with 250+ solutions on the M18™ system.
- Brushless motor delivers the power to complete cuts in demanding materials
- Full house chain minimizes vibration and delivers clean cuts
- Lanyard loop for tie-off points in aerial applications
- Easy access chain tensioner for quick adjustments
- Bucking spikes for increased control
- Translucent oil reservoir for clear visibility to oil levels
- Variable speed trigger increases user control
- Automatic oiler delivers proper chain lubrication and increased productivity
- Climbing scabbard covers bucking spikes, locks onto saw, and has tie-off points in aerial applications
- Onboard storage for scrench
- Part of the M18™ System, featuring over 250 solutions
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242646173 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.10" |
| Package Width (in) | 22.40" |
| Package Height (in) | 10.90" |
| Manufacturer Part Number | 3004-20 |
| Country of Origin | China |
| Bar Length | 8" |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Weight | 4.9 lbs |
| Color/Finish | Red/Black |
| Chain Included | Yes |
| Handle Length | 4" |
| Housing Material | Reinforced Nylon |
| Case Included | No |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Voltage | 18V |
| Automatic Oiler | Yes |
| Fully Assembled | Yes |
| Low Kickback Bar And Chain | Yes |
| Fuel Type | Battery Powered |
| Oil Level Sight Glass | Yes |
| Rust Resistant | Yes |
| CSA Certified | No |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
| Package Contents | (1) M18 FUEL HATCHET 8" Pruning Saw; (1) Scrench |
| Recommended Safety Equipment | Safety Glasses, Gloves |