Features
Specifications
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Hedge Trimmer Attachment is powered by the MILWAUKEE® M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™ and is compatible with Milwaukee's split boom M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachment System. This Hedge Trimmer Attachment clears more branches up 3/4" in a single pass during seasonal pruning and shaping applications. The Hedge Trimmer Attachment features a tip guard preventing damage to blades and the surrounding work area increasing productivity and decreasing maintenance time. The M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachments feature protective drive shafts for increased durability against drops and while in storage. This split boom Hedge Trimmer Attachment also utilizes M18 FUEL™ Technology combined with optimized gearing to manage the RPM output specifically for hedge trimming applications. The M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachment System features 13 different attachments for a wide array of applications to stay productive through all seasons.
- Compatible with the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™
- Has the power to cut 3/4" Branches
- Part of the M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachment System, featuring 13 different attachments for all-season versatility
- Compact Fixed Shaft Style Design
- Tip Guard: Prevents Damage to the Blade and Surrounding Work Area
- Blade Length: 20” to Clear More in a Single Pass
- Cut Capacity: 3/4”
- SPM: 3,500
- Length: 41.2”
- Weight: 4.3 lbs.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242794430 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 24, Section N4 |
| Package Length (in) | 3.86" |
| Package Width (in) | 43.90" |
| Package Height (in) | 6.85" |
| Manufacturer Part Number | 49-16-2796 |
| Battery System | M18™ |
| Depth | 41.2 Inches |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | NA |
| Material | Steel;Aluminum |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Color Finish | Black;Metallics |
| Country of Origin | China |