Features
Specifications
Downloads
The M18 FUEL™ RINGER™ Roll Groover for 2” – 6” Sch 10/40 is the industry’s first cordless roll groover, designed to optimize the productivity of on-site grooving. Delivering on the fastest setup and unparalleled portability, the M18 FUEL™ RINGER™ enables operators to work where it's most convenient without the limitations of a cord. Driven by the power of M18 FUEL™, the RINGER™ eliminates the strain of traditional grooving, enabling pipe fitters the ability to work efficiently anywhere, even at the point of installation. The M18 FUEL™ RINGER™ stands up to the demands of a day on the jobsite. The easy-to-use groove controls enable the operator to simply select pipe material, size, and schedule to control groove depth. The groove depth offset control also provides the ability to adjust groove depth to the tolerance of a specific pipe batch, eliminating ratcheting & cranking, reducing guess and check, and enabling hands-free operation – making the M18 FUEL™ RINGER™ the easiest way to groove on-site.
Includes:
(1) M18 FUEL™ RINGER™ Roll Groover for 2” – 6” Sch 10/40
(2) M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ HD12.0 Battery Pack
(1) M18™ & M12™ Rapid Charger
- Designed for the pipe fitter
- Grooves 2” - 6” Sch 40, 2” - 6” Sch 10
- Fastest setup to install-- work anywhere
- Easiest way to groove
- Up to 25 3" Sch 40 grooves per charge
- Easiest transportation for maximum productivity
- No ratcheting, no cranking
- Operates in less than 4-1/2” of clearance for best access
- One-Key™ technology allows for tracking, tool security, and inventory management
- REDLINK PLUS™ Intelligence enables advanced communication between batteries and tools for unmatched performance, protection, and productivity
- POWERSTATE™ brushless motor provides more power, more runtime, and longer life
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Date Added | Feb 12, 2026 |
| UPC | 045242369379 |
| Package Length (in) | 17.82" |
| Package Width (in) | 12.07" |
| Package Height (in) | 23.03" |
| Manufacturer Part Number | 2928-22 |
| Country of Origin | China |
| Number of Rolls In Set | 1 |
| Package Contents | (2) 12.0 FORGE Battery Packs (48-11-1813); (1) RAPID CHARGER (48-59-1808) |
| Pipe Capacity | 2" - 6" |
| Schedule Pipe Capacity | SCH 10 |
| Tool Actuation | Power Drive |
| Net Tool Weight | 45 lb |
| Application | Roll Grooving |
| Depth | 19" |
| Battery System | M18™ |
| Radial Clearance | 4.5" |
| Axial Clearance | 17" |
| Groove Depth Offset | Yes |
| Black Iron Material Compatibility | Schedule 10: 2" to 6", Schedule 40: 2" to 6" |
| Galvanized Steel Material Compatibility | Schedule 10: 2" to 6", Schedule 40: 2" to 6" |
| Stainless Steel Material Compatibility | Schedule 10: 2" to 6", Schedule 40: 2" |
| Height | 10-1/4" |
| Width | 8-1/2" |
| Weight | 45 lb |