Features
Specifications
Downloads
The M18™ FUEL™ w/ ONE-KEY™ High Torque Impact Wrench w/ 1/2" Friction Ring is the industry's most powerful, most compact, and most repeatable impact wrench, offering a cordless solution to replace corded models. The POWERSTATE™ brushless motor delivers up to 1,000 ft-lbs of fastening torque and 1,400 ft-lbs of nut-busting torque. Measuring only 8.39 inches, it allows for better access in tight spaces. Its ONE-KEY™ compatibility enables wireless connection to a smartphone for customization, tracking, and management of the tool's performance and location, including setting up to four custom, repeatable torque profiles that help users get closer to their targeted torque value, leading to less rework and increased productivity. Additionally, REDLINK Plus™ intelligence protects the tool and REDLITHIUM™ batteries from damage due to overloading or overheating.
- Brushless motor delivers up to 1000ft-lbs of fastening torque and 1400ft-lbs of nut-busting torque
- REDLINK Plus™ intelligence prevents damage to the tool and battery due to overloading or overheating
- Most compact cordless high torque impact wrench in its class at 8.39" in length
- ONE-KEY™ lets you customize, track, and manage tools performance and location
- Up to four custom performance profiles that can be saved to the memory of the tool
- Features a friction ring design to ensure quick and easy socket changes
- Premium rubber overmold withstands corrosive materials and provides increased comfort
- LED light to illuminate the work area
- Part of the M18 system, featuring over 150+ tools
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242502318 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section H2 |
| Package Length (in) | 9.90" |
| Package Width (in) | 9.15" |
| Package Height (in) | 4.35" |
| Manufacturer Part Number | 2863-20 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Powered Tool Power Source | Electric |
| Cordless/Corded | Cordless |
| Impact Wrench Drive Size | 1/2" |
| Impacts per Minute | 2100 IPM |
| Maximum Torque | 1400 ft-lbs |
| Variable Speed | Yes |
| Maximum RPM | 1750 RPM |
| Length | 8.39" |
| Case Included | No |
| Color/Finish | Red/Black |
| Material | Reinforced Fiberglass |
| Forward/Reverse Rocker Switch | Yes |
| Net Tool Weight | 5.9 lbs |
| Weight - Excluding Battery | 5.9 lbs |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Battery Voltage | 18V |
| Battery Composition | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Charger Included | No |
| CSA Certified | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |